JavaScript Codes

کهکشان دانلود
{هركس رادرزندگی،راهنمایی خردمندنباشدهلاك خواهدشد} امام سجاد{ع}
 

آسیب های ناشی از اینترنت و راهکارهای پیشگیری از آن

اینترنت، از تازه ترین دستاوردهای بشر و آخرین عضو خانواده تکنولوژی استکه حدود چهل سال است قدم به زندگی انسان گذاشته و درعرصه های مختلف نقش آفرینی می کند.

اینترنت، از تازه ترین دستاوردهای بشر و آخرین عضو خانواده تکنولوژی است که حدود چهل سال است قدم به زندگی انسان گذاشته و درعرصه های مختلف نقش آفرینی می کند.

دنیای اینترنت دنیای مجازی است که با دنیای واقعی پیرامون ما تفاوت هایی دارد. درجهان مجازی، انسان با سرزمینی بدون مرز مواجه می گردد که از فرهنگ های مختلف تشکیل شده است. انسان با بهره جستن از اینترنت از فراسوی مرزها با فرهنگ های گوناگون آشنا می شود.

باتوجه به اینکه اینترنت ابزاری وارداتی است به رغم جنبه های سودمند فراوان، می تواند بسیار آسیب زا نیز باشد. این آسیب زایی گروههای سنی خاصی را تهدید می کند که از اینترنت بیش تر استفاده می کنند. بنابراین، قشر نوجوان درمعرض تهدیدات جدی قرار دارد، زیرا کودکان تا قبل از بلوغ از انگیزه های جنسی قوی برخوردار نیستند و در جوانی هم، رشد عقلانی بهتر می تواند بر غرایز مهار بزند، حال آنکه در دوره نوجوانی، هم انگیزه های جنسی قوی ترند و هم غلبه هیجانات و احساسات به گونه ای است که گاه عقل را تحت مهمیز خود قرار می دهد. از این رو مشاهده فیلم های تحریک کننده، انگیزه های جنسی نوجوانان را قوتی بیشتر می بخشد و تماشای فیلم های جنایی و خشونت بار، هیجانات و احساسات نوجوانان را تشدید می کند.

بدین ترتیب یکی از وسایلی که امروزه در فضای خانه مشکل آفرینی می کند و حتی روابط والدین و فرزند نوجوان را تحت الشعاع خود قرار می دهد. بهره گیری نامناسب از فناوری اطلاعات در خانواده است که علاوه بر همه موارد گفته شده، گاه زمینه ضعف تحصیلی یا افت تحصیلی را فراهم می نماید و در مواقعی نیز موجب اصطکاک بین والدین و فرزندان می شود.

● علل گرایش نوجوانان به اینترنت

علل جذب و گرایش نوجوانان و جوانان به اینترنت را می توان به شرح زیر بیان کرد:

1) قابلیت های جذاب اینترنت: ویژگی های جذاب اینترنت برای نوجوانان عبارتند از:

الف) وب سایت ها: که مجموعه ای از اطلاعات، سرگرمی و تعامل در یک مکان منحصر به فرد را در اختیار کاربران قرار می دهد.

ب) موتورهای جست و جو: موتورهای جست و جو از منابع وب اند که می توان از آنها برای جست و جو درباره تمامی مسایل وموضوعات موردنظر استفاده کرد.

ج) گپ خانه ها: سایت های خاصی هستند که اجازه می دهند نوجوانان و جوانان مکالمه های آنی داشته باشند. اتاق های گفت وگو، معمولا برحسب موضوع یا هدف گفت وگوکننده تقسیم شده اند.

د) ارسال پیام های آنی؛ نرم افزارهای خاصی که به طور عمده نوجوانان از آن برای ارسال پیام های آنی به کسانی که دارای همان نرم افزارند، استفاده می کنند.

هـ) صفحه های اطلاعات: نرم افزاری است که اجازه می دهد نوجوانان سؤال ها و اطلاعات خود را با موضوع های خاص ارسال کنند.

و) پست الکترونیکی: نرم افزاری است که توسط آن می توان پیغام های خود را به نشانی های مشخص فرستاد یا دریافت کرد.

ز) وب لاگ ها: وب سایت خاصی است که فرد می تواند افکار، احساسات و کارهای خود را در آنجا به رشته تحریردرآورد و از آن ها نگهداری کند.

2) پرکردن اوقات فراغت: یکی از علل مصرف بالای اینترنت درمیان نوجوانان و جوانان، پرکردن اوقات فراغت است، زیرا امکانات ورزشی یا تفریحی به اندازه کافی در اختیار آنان قرار ندارد. اکثر خانواده ها نیز از این امر استقبال می کنند که نوجوانان در خانه و در کنار آنها با یک کامپیوتر و اشغال خط تلفن سرگرم باشند، غافل از اینکه در صورت استفاده نامناسب از اینترنت، آثار منفی و مخرب آن به مراتب بیشتر از بسیاری سرگرمی های دیگر است.

3) فرار از خود و ناکامی های زندگی: اینترنت برای بسیاری از نوجوانان و جوانان پناهگاهی است که از مشکلات، دردها و رنج های خود به آن روی می آورند و به عنوان یک مأمن و ابزار سرگرم کننده به آن نگاه می کنند.

4) عدم شکل گیری هویت مطلوب در نوجوانان، وجود شکاف های اجتماعی، شکاف بین نسل ها و نیز از هم پاشیدگی تعاملات بین والدین و فرزندان، از دیگر علل گرایش نوجوانان به استفاده از اینترنت می تواند باشد.

● آسیب های ناشی از اینترنت

نوجوانان با توجه به بی تجربگی یا کم تجربی، که پیاژه بدان اشاره می کند، و نیز ویژگی های خاص دوره نوجوانی، به شدت درمعرض آثار مخرب و منفی اینترنت قرار دارند. این آثار سلامت جسمی و روانی آنان را مورد تهدید قرار می دهد.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : كهكشان دانلود

قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ قالب وبلاگ وبلاگ نویسان سرگرمی بازی اس ام اس فال تعبیر خواب قالب وبلاگ کد موزیک ساخت کد صوتی موسیقی بی کلام نوحه چت مترجم سایت زیباساز آموزش وبلاگ یاهو آمار فال حافظ تعبیر خواب گوگل ساعت رنک ماوس تغییر شکل ماوس ایجاد گالری اوقات شرعی تاریخ تقویم فونت تماس پرچم تصویر روز آی پی آب و هوا دیکشنری طالع ازدواج جمله تصادفی آپلود عکس دانستنی حدیث قالب بلاگ اسکای فروشگاه اینترنتی ایران آرنا
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات